polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2020-03-11

Pracownicze Plany Kapitałowe – możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie

Wypłata środków w dowolnym czasie jako gwarancja prywatności środków PPK


Możliwość wypłaty środków PPK w dowolnym momenciePracownicze Plany Kapitałowe (PPK) jako program dobrowolnego oszczędzania na przyszłą emeryturę funkcjonuje w Polsce od 2019 r. Do przystąpienia do programu zobligowane są na poszczególnych etapach wdrażania nowe spółki. Jako pierwsze do PPK przystąpiły firmy zatrudniające powyżej 250 osób – etap ten zakończył się 12 listopada 2019 r. Do programu przystąpiło wówczas 1,13 mln pracowników, a partycypacja w PPK wyniosła 39 proc. Obecnie na etapie wdrażania są średnie firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników. W sumie jest to ok. 20 tys. firm, w których zatrudnionych jest ok. 2 mln pracowników.

PPK współfinansowane jest przez pracodawcę, pracownika oraz ze środków publicznych. Zgodnie z ustawą o PPK, wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika, o której mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wpłata pracownika wynosi natomiast 2% jego wynagrodzenia – składka jest potrącana z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu. Dodatkowo pracownik może zadeklarować kwotę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia. W sumie zatem pracownik może wpłacać na konto PPK maksymalnie 4% swojego wynagrodzenia. W ramach wpłaty powitalnej pracownik otrzymuje od państwa 250 zł, następnie – w ramach dopłaty rocznej – 240 zł.

Informacja o źródłach finansowania jest dla uczestnika PPK istotna ze względu na możliwość wypłaty środków zgromadzonych w ramach PPK. Odmiennie od ustawy o Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), ustawa o PPK przewiduje bowiem możliwość wycofania całości zgromadzonych na koncie PPK środków przed ukończeniem przez uczestnika 60. roku życia. Jeśli pracownik postanowi o wypłacie zaoszczędzonych środków, instytucja finansowa dokona z nich odmiennych potrąceń. Możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie stanowi jednak gwarancję prywatności środków i dodatkowy argument przemawiający za przystąpieniem do PPK.

Przed ukończeniem 60. roku życia pracownik może podjąć decyzję o wycofaniu środków zgromadzonych w ramach PPK. Instytucja finansowa dokona wówczas następujących potrąceń:
   1. ze środków wpłaconych przez pracodawcę – w pierwszej kolejności potrąci 30% środków na rzecz ZUS jako składka emerytalna zapisana na rachunku uczestnika w miesiącu, w jakim dokonany został zwrot; z pozostałych środków potrąci jedynie podatek od zysku kapitałowego, a resztę pieniędzy wypłaci uczestnikowi
   2. ze środków wpłaconych przez pracownika – potrąci jedynie podatek od zysku kapitałowego; jest to jedyny koszt, jaki w zakresie tej puli środków poniesie uczestnik PPK
   3. ze środków zgromadzonych z dopłat państwa (dopłata powitalna oraz dopłaty roczne) – wszystkie dopłaty zostaną potrącone i zwrócone do systemu środków publicznych; dofinansowanie ze strony państwa ma na celu bowiem wsparcie uczestników, którzy swoje środki wypłacą po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Prywatny charakter środków zgromadzonych w ramach PPK oraz możliwość ich wcześniejszej wypłaty gwarantują zapisy ustawy o PPK.

Zobacz również:

Kolejny etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)
Rezerwy pracownicze (rezerwy na odprawy emerytalne), a Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe
Rezerwy pracownicze: 5 najważniejszych pytań o wycenę rezerw na świadczenia pracownicze
Rezerwy na świadczenia pracownicze: 5 powodów, dla których wyceny powinien dokonać aktuariusz
 
źródło: Opracowanie własne