polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2020-02-15

Kolejny etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

Które jednostki będą zobowiązane do przystąpienia do PPK w 2020 r.?


Kolejne podmioty przystępują do PPKPracownicze Plany Kapitałowe (PPK) funkcjonują w Polsce od 2019 roku. Dają pracownikom możliwość zaoszczędzenia dodatkowych środków na przyszłą emeryturę, stanowiąc uzupełnienie systemu emerytalnego. Jako pierwsze do przystąpienia do PPK zobowiązane były spółki, które na dzień 31 grudnia 2018 roku zatrudniały w swoich strukturach co najmniej 250 osób, a ustawa o PPK objęła je w lipcu 2019 r. Pierwszy etap dotyczył zatem ponad 4 tys. podmiotów.

Do przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych od początku 2020 roku zobligowane są kolejne spółki – firmy, które na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób. W związku z wprowadzeniem PPK zobowiązane są one do podpisania:
- umowy o zarządzanie PPK – do 24 kwietnia 2020 r.
- umowy o prowadzenie PPK – do 11 maja 2020 r.

Szacuje się, że wdrożenie nowej formy oszczędzania na emeryturę w drugim etapie dotyczy ok. 20 tys. przedsiębiorców. Ważne jest, aby stan zatrudnienia oceniać na dzień 30 czerwca 2019 r., a nie na 1 stycznia 2020 r. Nie przelicza się go na etaty, a z obowiązku wdrożenia w spółce PPK nie zwalnia zmniejszenie zatrudnienia po dacie 30 czerwca 2019 r.

Przedsiębiorcy zobowiązani są do wyboru instytucji finansowej obsługującej PPK. Wybór ten powinien zostać podjęty w porozumieniu ze związkiem zawodowym funkcjonującym w spółce lub inną organizacją, która będzie reprezentować interes pracowników. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia do 24 marca 2020 r., pracodawca sam wybierze instytucję finansową. Natomiast podjęcie decyzji bez wyłonienia właściwej reprezentacji pracowników może skutkować naruszeniem wymogów proceduralnych.

Bazując na doświadczeniach spółek, które wdrożyły PPK w swoich strukturach, ważne jest, aby nie odkładać na później kroków mających na celu wdrożenie programu. Odpowiednio wczesne podjęcie działań da spółce komfort i bezpieczeństwo prawne. Pracodawca zobowiązany jest bowiem do:
1. przeprowadzenia konsultacji z organizacją związkową lub reprezentacją pracowników
2. przeprowadzenia akcji informacyjnej, która pozwoli pracownikom zapoznać się z zagadnieniami związanymi z PPK
3. wyboru instytucji finansowej oraz określenia szczegółów współpracy z nią
4. uwzględnienia czasu potrzebnego do dostosowania systemów wspomagających funkcjonowanie PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem obowiązkowym dla pracodawców. Zwolnienie z niego następuje tylko w drodze wyjątków określonych w ustawie. Obowiązek wdrożenia PPK nie będzie zatem dotyczył spółek, które na dzień 1 stycznia 2020 r. prowadziły Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) z uczestnictwem co najmniej 25 proc. pracowników oraz przy składce podstawowej wynoszącej min. 3,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Kolejny etap wdrożenia PPK obejmie spółki, które na dzień 31 grudnia 2019 r. zatrudniały min. 20 osób. Będą one zobowiązane do podpisania umowy o zarządzanie PPK do 27 października b.r. oraz umowy o prowadzenie PPK do 10 listopada b.r.

Zobacz również:

Rezerwy na świadczenia pracownicze – kiedy spółka powinna dokonać na nie wyceny?
Zmiana wynagrodzenia minimalnego a rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy pracownicze (rezerwy na odprawy emerytalne), a Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
Rezerwy aktuarialne na odprawy emerytalne i rentowe a Pracownicze Programy Emerytalne
PPK – informacje dla pracowników

 
źródło: Opracowanie własne