polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2019-02-06

Pracownicze Plany Kapitałowe – zmiany w terminarzu wprowadzania PPK w 2019 r.

Kontrowersje wokół daty wprowadzania ustawy o PPK

Zmiana daty wprowadzenia PPKUstawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie dobrowolnego i prywatnego programu gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. Składki na PPK mają być pokrywane zarówno z wynagrodzenia pracownika, jak i ze strony pracodawcy. Swój udział w gromadzeniu oszczędności ma mieć również państwo, które na rzecz uczestnika programu przekaże opłatę powitalną w wysokości 240 zł oraz coroczną dopłatę w wysokości 200 zł. Wpłata pracownika może wynosić od 2 do 4 proc., natomiast pracodawcy – od 1,5 do 4 proc. Ci uczestnicy PPK, którzy nie uzyskują miesięcznie kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, mogą odprowadzać jedynie 0,5 proc. swojej pensji.

W ciągu ostatnich tygodni rozgorzała dyskusja dotycząca zmian w terminach wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zgodnie bowiem z informacją przedstawioną przez Polski Fundusz Rozwoju pod koniec grudnia 2018 roku, pracodawcy zobowiązani byli do zawarcia umów o prowadzenie PPK z odpowiednimi podmiotami do 10 października 2019 roku, w związku z czym już w październiku wynagrodzenia pracowników byłyby obniżone z tytułu składek odprowadzanych na PPK. Z początkiem roku na stronie PFR pojawił się jednak komunikat wprowadzający zmianę w terminarzu wprowadzenia programu – pracodawcy są zobowiązani do zawarcia odpowiedniej umowy z funduszem inwestycyjnym do 12 listopada. Również w listopadzie zostaną potrącone z wynagrodzeń pracowników pierwsze składki.

Wprowadzenie powyższej zmiany spowodowało szereg zastrzeżeń wobec Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych, jako programu zmniejszającego wynagrodzenie pracowników. Pomiędzy 12 października a 12 listopada odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Pojawiła się zatem sugestia, że zmiana w harmonogramie wprowadzania PPK jest kwestią polityczną i związana jest właśnie z wyborami parlamentarnymi. Zgodnie z pierwotnym komunikatem przedstawionym bowiem przez PFR, pracownicy otrzymaliby wynagrodzenia po raz pierwszy obniżone z tytułu składek na PPK przed wyborami, co mogłoby w negatywny sposób wpłynąć na wyniki wyborów partii rządzącej.

Zarzuty te odpiera Paweł Borys, szef PFR, który stwierdza, że zmiany w obowiązywaniu PPK wynikają z szeregu zapytań i wątpliwości dotyczących interpretacji ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jedna z wątpliwych kwestii dotyczyła m.in. wydłużenia terminu wprowadzenia PPK. Dzięki omawianej zmianie, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na odpowiednie przygotowanie się i utworzenie PPK. Ponadto pierwszych wpłat na nowy program emerytalny będą mogli dokonać już w sierpniu 2019 roku, jeżeli w lipcu podpiszą umowę z instytucją finansową zarządzającą PPK.

Szef PFR odpowiada także na zarzuty przedstawiające Pracownicze Plany Kapitałowe, jako program, który obniży wynagrodzenia pracujących Polaków. Zauważa, że PPK są sposobem oszczędzania środków na przyszłą emeryturę, nie mogąc w ten sposób obniżać wynagrodzenia. Środki będą bowiem gromadzone na koncie PPK. Można nawet mówić o wzroście pensji – swój udział w PPK będą mieli, oprócz pracownika, pracodawca i państwo, co można uznać za ekwiwalent podwyżki wynagrodzenia.

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem dobrowolnym. Z udziału w nim będzie można zrezygnować na etapie jego tworzenia lub w dowolnym późniejszym momencie i po spełnieniu odpowiednich warunków, wypłacić środki gromadzone na przyszłą emeryturę.

Zobacz również:

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została przyjęta przez rząd
Pracownicze Plany Kapitałowe – zmiany w projekcie ustawy
Nowelizacja ustawy o Pracowniczych Programach Emerytalnych
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
Senat bez poprawek przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK)
 
źródło: Opracowanie własne