polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2018-10-23

Świadczenie emerytalne: czy okres studiów wlicza się do przyszłej emerytury?

Studia wyższe a zasady przyznawania emerytury

Studia wyższe a świadczenia emerytalneOd aktywności zawodowej przyszłego emeryta, a ściślej mówiąc – od wysokości składek, które odprowadza z tytułu zabezpieczenia emerytalnego – będzie w zależała wysokość jego świadczenia emerytalnego. Przyszli emeryci zadają sobie często pytanie, czy okres studiów wlicza się do emerytury. W artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Ci, którzy ubiegają się o przyznanie świadczenia emerytalnego powinni pamiętać o tym, że składki na emeryturę odprowadzane są tylko za tzw. okresy składkowe. Określa je ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Nie w każdym z przypadków okres studiów przyszłego emeryta będzie wliczał się do okresów składkowych, od których zależy wysokość świadczenia emerytalnego. Co do zasady, studia wyższe oraz studia doktoranckie zaliczane są do okresów nieskładkowych. Są to okresy, których nie uwzględnia się podczas wyliczania wysokości emerytury.

Istnieje jednak sytuacja, kiedy studia wyższe zaliczane są do okresów składkowych – występuje ona wówczas, gdy okres studiów nie przekracza 1/3 wszystkich okresów składkowych. Okresy składkowe muszą być natomiast w odpowiedni sposób udokumentowane i określone podczas składania wniosku o przyznanie świadczenia emerytalnego. Pięcioletni okres studiów wydłuży okresy składkowe o kolejne 5 lat. Zapisy takie znajdziemy w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Opisana powyżej zasada, zgodnie z którą studia wyższe wliczają się do okresu składkowego, miała także zastosowanie do osób ubiegających się o przyznanie świadczenia emerytalnego przed dniem 1 stycznia 1999 roku. W tym okresie jednak wiele osób, które ubiegało się o ustalenie kapitału początkowego miało trudności z wykazaniem okresów składkowych i okresu studiów wyższych. W praktyce znaczy to, że musiałyby wykazać minimum 15 lat swojej pracy zawodowej. Ponieważ wiele osób w przywołanym okresie nie mogło pracować, traciło możliwość doliczenia okresu studiów do okresu składkowego.

W 2015 roku ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych została znowelizowana. Nowelizacja umożliwiła osobom studiującym przed 1999 rokiem doliczenie okresu studiów, jeżeli nie przekroczy on 1/3 okresów składkowych, ale wlicza się do niego lata, w których okresy składkowe przypadały przed 31 grudnia 1998 r. Zaokrągla się je do pełnych miesięcy.

Osoby, które ubiegając się o przyznanie świadczenia emerytalnego i chcą doliczyć okres studiów do stażu, powinny zgłosić to składając wniosek o przyznanie emerytury. W tej sytuacji kapitał początkowy przyszłego emeryta zostanie przeliczony, jeżeli okres studiowania nie został uwzględniony w czasie jego wcześniejszych przeliczeń.

O ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego mogą ubiegać się również ci, którzy odnaleźli nowe dokumenty poświadczające zatrudnienie lub gdy senior ponownie zaczął pracować.

Czas studiów nie zostanie jednak uwzględniony w kapitale początkowym w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., którzy składają wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego obliczanego wg nowych zasad w związku z kontynuowaniem ubezpieczenia po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Na wyższe świadczenie emerytalne nie mogą również liczyć osoby, które przechodzą na emeryturę częściową, emeryturę pomostową, a także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Zobacz również:
Samozatrudnienie a świadczenie emerytalne
Świadczenia emerytalne – wpływ obniżenia wieku emerytalnego na rynek pracy w IQ 2018 r.
Czy Polacy oszczędzają na przyszłe emerytury?

 
źródło: Opracowanie własne