polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

tel: (22) 635 45 34   fax: (22) 213 19 60

Aktualności

2020-07-29

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych przedstawiło Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury

Jakich tendencji w polskiej gospodarce możemy się spodziewać?

biuro_inwestycji.jpgBiuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podało WWK czyli Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który przedstawia przyszłe tendencje w gospodarce. W lipcu bieżącego roku wzrósł on o blisko 9 punktów w stosunku do czerwca. Eksperci są zgodni - gospodarka wychodzi z szoku.

Zgodnie z opinią ekspertów z BIEC wiele czynników przemawia za stwierdzeniem, że mimo iż w porównaniu do grudnia 2019 roku polska gospodarka odrobiła zaledwie połowę straty to otrząsnęła się z szoku wywołanego pandemią koronawirusa.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można również stwierdzić, że w najbliższym czasie poprawa podstawowych wskaźników makroekonomicznych nie będzie już tak zdumiewająca, a wejście na ścieżkę rozwoju sprzed pandemii może nastąpić dopiero po jej wygaśnięciu.

Zgodnie z ekspertami BIEC drugi miesiąc pod rząd spada liczba firm, których sytuacja finansowa pikuje w dół, a względna poprawa stanu finansów firm w największym stopniu dotyczy przedsiębiorstw dużych i średnich, a w znacznie mniejszym małych firm, zatrudniających poniżej 50 pracowników.

Według BIEC, mimo iż przedsiębiorcy odczuwają systematyzowanie się sytuacji gospodarczej, to ich oceny dotyczące ogólnej sytuacji w gospodarce poprawiają się znacznie wolniej od ocen na temat napływu zamówień bądź sytuacji finansowej.

Z dużym prawdopodobieństwem wynika to z dużej niepewności co do prognozowanego kształtowania się popytu w najbliższej przyszłości oraz możliwości realizowania dostaw i zamówień czy utrzymania ciągłości produkcji w warunkach pandemii.


źródło: Opracowanie własne