polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2020-04-22

Rentowność obligacji a wartość rezerw pracowniczych

Rynek obligacji a rezerwy na świadczenia pracownicze

Stopa dyskonta zaliczana jest jako jedno z najważniejszych założeń aktuarialnych uwzględnianych przez aktuariusza przy sporządzaniu wyceny rezerw na świadczenia pracownicze takie jak odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, nagrody jubileuszowe itp.

Szacowana przez aktuariusza wartość rezerw na świadczenia pracownicze, m.in. rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, itp. musi uwzględniać zmiany wartości pieniądza w czasie, co oznacza, że przyszłe zobowiązania pracownicze powinny być zdyskontowane na dzień bilansowy.
Jak stanowi MSR 19, stopa dyskontowa powinna być ustalona na podstawie rynkowych stóp zwrotu z obligacji przedsiębiorstw, a termin wykupu obligacji powinien być zgodny z szacunkowym terminem realizacji świadczeń. W przypadku, gdy rynek obligacji przedsiębiorstw nie jest wysoce rozwinięty, możliwe jest zastosowanie rynkowych stóp zwrotu z obligacji skarbowych.

Obecnie obserwować można dalszy spadek rentowności obligacji, co ma znaczny wpływ na wartość rezerw pracowniczych sporządzanych przez aktuariusza. Dla jednostek, których dniem bilansowym jest 31.03.2020, jako stopę dyskonta rekomendujemy poziom 1,75%. Na rynkach finansowych, w związku z pandemią koronawirusa, występują duże anomalia co w sposób znaczący utrudnia dobór odpowiednich parametrów do wycen finansowych.
Na koniec 2019 roku, rentowność obligacji oscylowała w okolicach 2,00 punktów procentowych. Oznaczało to spadek w stosunku do roku poprzedniego o ok. 1,00 punkt.

Spadek stopy dyskonta powoduje wzrost wysokości rezerw aktuarialnych na odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Im niższa wartość stopy dyskontowej, tym wyższa jest wysokość rezerw pracowniczych. To, w jakim stopniu zmiana stopy dyskonta wpłynie na wysokość poszczególnych rezerw pracowniczych, zależne jest od profilu zapadalności każdego ze świadczeń. Przeciętny termin zapadalności dla świadczenia emerytalnego (czyli tak zwanego świadczenia po okresie zatrudnienia) jest dłuższy niż termin zapadalności nagród jubileuszowych. W związku z powyższym, wartość stopy dyskonta będzie miała większy wpływ na świadczenia, których termin zapadalności jest dłuższy - spadek stopy dyskonta spowoduje bardziej znaczące zmiany w wysokość rezerw emerytalnych niż będzie to miało miejsce w przypadku rezerw na nagrody jubileuszowe.

 
źródło: opracowanie własne