polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2020-03-25

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) – wysokość limitu składek dodatkowych w 2020 r.

Składka podstawowa i dodatkowa w ramach PPE


PPE - limit składek dodatkowych w 2020 r.Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 22 października 2019 r. w sprawie wysokości kwoty odpowiadającej sumie składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu emerytalnego w 2020 r. wysokość kwoty składek dodatkowych w 2020 r. wynosi 23 521,50 zł. Przywołane obwieszczenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim z dn. 6 listopada 2019 r. poz. 1052.

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) – jako forma grupowego, zorganizowanego oszczędzania pracowników na przyszłą emeryturę – opierają się na wpłacaniu przez pracodawcę składek podstawowych na rzecz pracowników uczestniczących w PPE. Ponadto pracownicy mają możliwość odprowadzania na swoje konto także składki dodatkowej, która jest potrącana przez pracodawcę z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu. Zarówno składka podstawowa, jak i dodatkowa wpływają do określonej instytucji finansowej, gdzie są gromadzone na indywidualnym koncie pracownika.

Składka podstawowa

Składka podstawowa – opłacana przez pracodawcę – jest ustalana procentowo od wynagrodzenia pracownika, w takiej samej kwocie dla wszystkich pracowników bądź procentowo, ale z określeniem maksymalnej kwoty. Nie może być jednak wyższa niż 7% wynagrodzenia pracownika. Stanowi dochód pracownika, ale nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne.

Składka dodatkowa

Jest dobrowolna i finansowana w pełni przez pracownika, który sam określa jej wysokość, jeżeli umowa zakładowa nie zakazuje deklarowania składki. Pracownik w dowolnym momencie uczestnictwa w PPE może zadeklarować chęć odprowadzania składki dodatkowej, zmienić jej wysokość lub z niej zrezygnować. Jest ona potrącana z wynagrodzenia pracownika po jego opodatkowaniu.

Podobnie jak w przypadku składki podstawowej, w składce dodatkowej istnieją limity jej odprowadzania. Ustalane są okresach rocznych (zmieniają sie w każdym roku kalendarzowym), natomiast ich wysokość publikowana jest w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Limit wysokości składki dodatkowej na PPE obliczany jest w oparciu o przeciętne prognozowane wynagrodzenie miesięczne w gospodarce rynkowej na dany rok. Zgodnie bowiem z ustawą o PPE, składki dodatkowe nie mogą przekroczyć 4,5-krotności tego wynagrodzenia. W 2020 roku średnia krajowa wg założeń zapisanych w projekcie ustawy budżetowej państwa na ten rok wynosi 5 227 zł brutto. W ciągu roku liczba ta ulega nieustannym zmianom i jest aktualizowana na bieżąco, a informacje o tym przekazuje w swoich komunikatach Główny Urząd Statystyczny.

Pracownicze Programy Emerytalne zostały utworzone oraz funkcjonują na mocy ustawy o pracowniczych programach emerytalnych z 20 kwietnia 2004 r. Oszczędności gromadzone przez pracowników w ramach PPE są ich własnością. Są także dziedziczone – w przypadku śmierci pracownika są przekazywane osobie wskazanej bez podatku od spadków i darowizn.

Zobacz również:

Zasada istotności rezerw na świadczenia pracownicze
Pracownicze Plany Kapitałowe – możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie
Rezerwy na świadczenia pracownicze – kiedy spółka powinna dokonać na nie wyceny?
Zmiana wynagrodzenia minimalnego a rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy pracownicze (rezerwy na odprawy emerytalne) a Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
 
źródło: Opracowanie własne